Herkesin ortak kabul ettiği gerçek; yetenekleri çekmek her geçen gün daha da zorlaşıyor. Yetenekli adayların o kadar çok seçeneği var ki, sizi seçmelerini sağlamak için oldukça yoğun, odaklı ve planlı bir çalışma yapmak, markanızı maksimum düzeyde kullanmak ve farklı bir aday deneyimi yaşatmak zorundasınız.

Aday deneyimi neden önemli?

Yeni bir işe başvurmak, iş değiştirmek herkes için oldukça duygusal ve zorlayıcı bir süreç. Beklentiler, umutlar, belirsizlikler ve en iyi kararı vermek için atılan adımlar, düşünceler. Tüm bu süreçte aday birçok farklı duygusal ve rasyonel zihin sürecinden geçmekte. Eğer işe alım süreciniz bu zihinsel yolculuğu kolaylaştırıyor, belirsizlikleri azaltıyor, yapılacak işi anlamlandırıyor ve adayın beklentilerine uyuyorsa işte o zaman onca rakip firmanın arasından yeteneklerin sizi seçmesi için çok önemli bir fırsat veriyorsunuz. Aday deneyimi aynı zamanda markanız için de çok önemli. Sosyal medyasız yaşayamadığımız bugünlerde, adaylar yaşadıkları deneyimi hem yakın çevreleriyle hem de sosyal medyadan paylaşıyorlar, iyi ya da kötü. Her ikisini de.

Aday deneyimini geliştirmek için atabileceğiniz adımlar

  1. Açık ve anlaşılır bir iş tanımı yazın

Yakın zamanda yapılan bir Yetenek Kurulu raporu, iş tanımlarının iş ile ilgili en önemli içerik olduğunu tespit etmiştir. İş ve sorumluluklar, maaş aralığı, pozisyonun avantaj ve faydaları ile şirket değerlerini açık ve doğru bir şekilde açıklayın. Adayları çeken bir iş tanımı yazmak, doğru adayları bulmada ilk adım olduğunu unutmayın.

  1. İşe alım süreciniz hakkında şeffaf olun

İşe alım süreci ile ilgili beklentileri belirlemek, olumlu bir aday deneyimi sunmak için çok önemlidir. Araştırmaya göre, adayların %83’ü, işveren işe alma süreci ile ilgili beklentileri ayarlayabilirse, genel deneyimlerini büyük ölçüde artıracağını söylüyor.

Profesyonel İpucu: İşe alım sürecinizin tam olarak neye benzeyeceğini netleştirmeniz çok önemlidir. Adaylara yardımcı olacak kaynaklar ve ipuçları sunun. Google’ın How We Hire’ı Google’ın işe alım süreçlerini şeffaf ve detaylı bir şekilde yansıtan bir örnektir.

 

  1. Kariyer sitenizi geliştirin

Araştırmaya göre, iş arayanların %89’u için, firmanızın kariyer sitesi sahip olduğunuz en çok ziyaret edilen işe alım aracı. Bu sayede adayların ihtiyaç duydukları bilgileri kolayca bulabilmelerini sağlamak mükemmel bir aday deneyimi için olmazsa olmaz bir şart. Çekici görsel medya, video, sürekli beslenen yeni içerik sayfanızda etkileşimi ve çekim gücünüzü kesinlikle katlayacaktır. Eğer kariyer sitenizi sürekli güncelleyecek yazılım desteğiniz yoksa, pozisyona özel mikro siteler, yayınlayabileceğiniz ara çözümler geliştirin. Adayın ilk deneyim adımları bu sitelerde başlıyor unutmayın.

  1. Adaylarınıza kolay başvuru süreci sunun

Araştırmaya göre, iş arayanların %60’ı, uzun veya karmaşık olmaları nedeniyle online iş başvurularını doldururken yarıda bırakıyor.

Profesyonel İpucu: Başvuru sürecinizi değerlendirin ve daha kısa sürede ve daha basit hale getirmek için elinizden gelen her şeyi yapın. Uzun profil bilgilerini ilk adımda almamak, aday süreçte ilerleyip, motivasyonu arttırınca talep etmek, pratik bir alternatif olabilir.

  1. Adayların zamanına saygı gösterin

LinkedIn’in anketine göre, adayların başvuru adımınından işe alım sürecinin sonuna gelmeleri genellikle 2 ile 3 ay arasında sürüyor. Bu oldukça büyük bir problem çünkü en yetenekli adaylar sadece 10 gün boyunca piyasada kalıyor. İyi tasarlanmış dijital bir süreç 4-5 gün sürmekte.

  1. Adaylarınızla iletişim halinde olun

Araştırma, genel iş arama sırasındaki en büyük hayal kırıklığının işverenlerden gelen tepki eksikliğinden olduğunu gösteriyor. Adayların %81’i, genel adaylık deneyimlerini büyük ölçüde geliştirecek temel şeylerin, işe alım süreci boyunca işverenlerin güncel olarak süreç hakkında verecekleri geri dönüşlerin olduğunu söylüyor.

Profesyonel İpucu: Adaylarınızın ilgisini ve ilgisini çekecek e-posta kampanyaları oluşturun. Size başvuran herkese memnuniyet anketi yapmaya ne dersiniz? Yeni aday yönetim sistemlerinin çoğu bunu otomasyona bağlayabiliyor.

  1. Mülakat gurusu olun

Mülakat adayın iş arama yolculuğundaki neredeyse en önemli ve stresli adım. LinkedIn araştırmasına göre, yeteneklerin %83’ü olumsuz bir mülakat deneyiminin, bir zamanlar sevdikleri bir pozisyon veya şirket hakkındaki fikrini değiştirebileceğini söylüyor.

Profesyonel İpucu: Görüşme sürenizi kısaltın, adaylara rol ve şirket kültürü hakkında bilgi edinme fırsatı verin. Bunun için harika bir yol iş yerinizi göstermek. Mülakattan sonra adayla birlikte ofisinizde yapacağınız kısa bir yürüyüş, adaylara kültürünüze dair bir bakış açısı kazandıracaktır. Ayrıca mülakat yaptığınız odaya alıcı gözüyle baktınız mı? Markanız parlıyor mu?

  1. Geri bildirim verin ve isteyin

İşe alım süreciniz ile ilgili geri bildirim, adayların profesyonel olarak gelişmesine yardımcı olur ve adaylar bunların çok iyi farkındadırlar. LinkedIn işe alım istatistiklerine göre, yeteneklerin %94’ü mülakat geri bildirimi almak istiyor.

Profesyonel İpucu: İşe almadığınız adaylar için geri bildirim sağladığınızdan emin olun. Reddedilen adaylara verdiğiniz geri bildirimler yapıcı ise, firmanızı gelecekteki bir fırsat için düşünmesi 4 kat daha olasıdır.

  1. Aday ilişkilerini sürdürün

Popüler inanışa rağmen bir adayın deneyimi, adayı işe almamaya karar verdiğiniz anda sona ermez. Bu pozisyon için uygun olmayan adaylar, gelecekte başka pozisyonlar için en iyi uygunlukta olabilirler. uzun soluklu bir yetenek havuzu oluşturabilmek için adaylarınızı network ağınız gibi düşünün.

Profesyonel İpucu: Bu adaylarla LinkedIn’de ve şirketinizin sosyal medya profillerinde bağlantı kurun. Onları işe alım e-posta kampanyalarına ekleyin. Yetenek ağı etkinliklerini organize edin ve yetenek havuzunuzdan bu adaylarınızı da davet edin.

  1. Dijitalleşme

Sosyal medyadan direk hızlı başvuru alabilme, uzaktan video mülakat, online testler ve görüşmelerle aday deneyimini hızlandırmak, standartlaştırmak ve daha eğlenceli kılmak elinizde. Peoplise’ın sunduğu yaratıcı çözümlere bakmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Categories: Genel